Vzácny oltárny obraz čaká obnova

0
Pridané 16.6.2018. Autor: Marek Mikuláš v kategórií: Udalosti v obci
Vzácny oltárny obraz čaká obnova

V stredu 13. júna 2018 bol demontovaný hlavný oltárny obraz sv. Jakuba, ktorý sa nachádza vo farskom kostole v Dolnej Strede. 

Obraz, ktorý je dominantnou súčasťou chrámu je zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Reštaurátorským výskumom bolo zistené, že autorom je trnavský maliar C. Schneider a bol namaľovaný v roku 1772. Posledná renovácia prebehla v roku 1934. Vplyvom premalieb a aj uplynutia dlhej doby od poslednej renovácie je obraz celoplošne stamvnutý a ťažko čitateľný. Základným cieľom jeho obnovy je stabilizácia hmotnej podstaty diela a prinavrátenie jeho pôvodného výrazu.
Celkový rozpočet na jeho obnovu je 17 000 eur (demontáž, transport do ateliéru, sondáž, mechanické a chemické odstraňovanie nečistôt a sekundárnych zásahov, tmelenie, retuš, dokumentácia a montáž pamiatky). Súčasťou obrazu je aj jeho rám, ktorý taktiež vyžaduje opravu v sume 8 000 eur. Náklady na reštauráciu vzácneho obrazu a jeho rámu budú hradené z dotácie z Ministerstva kultúry SR v sume 11 000 eur, zo zdrojov farnosti v sume 8 000 eur a v rámci niekoľko ročného snaženia o postupnú obnovu pamiatok v obci, ktorú samospráve ukladá i zákon, prispeje naša obec sumou 6 000 eur.
Reštaurátorské práce na obraze i jeho ráme budú ukončené do konca tohto roku. Do ich ukončenia je na lešenie, ktoré bude slúžiť pri reštaurovaní rámu osadená replika obrazu. Pod článkom Vám prinášame niekoľko záberov z demontáže obrazu.
Foto: Juraj Mikuláš

Galéria (9)

                 

Diskusia (0)

Tento web využíva cookies, jeho používaním vyjadrujete súhlas. Viac informácií Rozumiem