Dolnostredský betlehem

0
Pridané 17.12.2017. Autor: Marek Mikuláš v kategórií: Udalosti v obci
Dolnostredský betlehem

Tradícia vianočných betlehemov alebo jasličiek, ako umeleckého stvárnenia narodenia Ježiška je veľmi stará.

Už v roku 354 priniesli z Betlehema do Ríma jasličky, ktoré pápež Libérius slávnostne posvätil v bazilike Santa Maria Maggiore. Pre vznik tejto tradície, ktorá sa o niekoľko storočí udomácnila i na Slovensku, má význam udalosť z roku 1223, kedy sv. František z Assisi, upravil jaskynku na vrchole skalnatého kopca pri dedinke Greccio, ako kaplnku a usporiadal v nej výjav narodenia Pána. Podľa tradície bola táto udalosť prvým „betlehemom“.
Na Slovensku sa betlehemstvo začalo rozvíjať na sklonku 18. storočia. Pre Slovensko boli a sú typické predovšetkým drevené vyrezávané betlehemy. Pri ich stavbe sa ľudoví vyrobcovia pridržiavali pevnej kompozície. Jasličky s Jezuliatkom a Svätou rodinou boli uprostred, vpravo stáli postavy troch mudrcov, ktorí prinášali dary, vľavo pastieri s ovečkami.
Každý z betlehemov je svojím spôsobom originálne umelecké dielo. Rovnako i ten náš, dolnostredský, z rúk oravských rezbárov usadených v Podolí, ktorý dokresľuje atmosféru našich Vianoc od roku 2015. Postavy v Betleheme sú vyrezávané z dubového dreva, dosahujú výšku dospelého človeka a hmotnosť najťažších prekračuje 200 kg. Pozornosti tých, ktorí už náš dolnostredský betlehem navštívili, neunikne, že od jeho prvej inštalácie došlo k obmene niektorých postáv a novinkou sú i traja mudrci z východu.
Po prvý krát je betlehem pre lepšiu viditeľnosť umiestnený pred oplotením Farského úradu. Pozývame Vás navštíviť náš dolnostredský Betlehem i počas tohtoročného Adventu a Vianoc, avšak všetkých návštevníkov prosíme o rešpektovanie bezpečnostného opatrenia, nevchádzať do priestoru maštaľky.
Fotky dolnostredského betlehemu sú zverejnené v galérii pod článkom.

Galéria (12)

                       

Diskusia (0)

Tento web využíva cookies, jeho používaním vyjadrujete súhlas. Viac informácií Rozumiem