Oddychová zóna, alebo chceme sa vrátiť do roku 2007?

0
Pridané 9.11.2017. Autor: Vladimí­r Tomčányi v kategórií: Životné prostredie
Oddychová zóna, alebo chceme sa vrátiť do roku 2007?

Nedávno sme tu mali známych zo zahraničia a vzali sme ich na prechádzku okolo Váhu. Boli milo prekvapení a pochválili našu obec, že sa pri Váhu cítili ako doma vo Švajčiarsku. Lavičky, mostíky, čistota, pekná príroda.

Mal som z toho dobrý pocit. Zvlášť preto, lebo viem koľko úsilia, energie a nervov stojí niečo také dosiahnuť u nás na Slovensku, kde nemáme ekologickú políciu, kde ľudia prestávajú rešpektovať zákony a začína platiť právo silnejšieho, kde si niektorí štvorkolkári myslia, že sú pánmi prírody a kde chcú niektorí rybári parkovať „s prednými kolesami auta vo vode“.
S myšlienkou Oddychovej zóny (OZ) sme prišli pred 10 rokmi, keď ľudia hovorili, že prestanú chodiť na brigády, ak neprijmeme opatrenia voči cudzím „turistom“, po ktorých už nemienia upratovať.
História OZ je dlhá: začala anketou medzi občanmi v roku 2007, pokračovala Uznesením o Oddychovej zóne, nasledoval kompromis so SRZ MO Sereď ohľadne čiastočného vjazdu motorových vozidiel do OZ, následne prišlo VZN o Oddychovej zóne a poslednú formu dostala OZ vo VZN č.1/2017 o Obecnom chránenom území. VZN bolo prijaté jednohlasne všetkými poslancami.
Takže už 10 rokov čistíme a pravidelne zberáme smeti v Oddychovej zóne.
Vyčistiť okolie Váhu bolo ťažké, ale pravidelná údržba je oveľa ťažšia. Napriek všetkým problémom to ide už roky s podporou nášho starostu, poslancov a uvedomelých občanov.
Z pozície poslanca mi vyplýva aj povinnosť kontrolovať dodržiavanie VZN. Za 10 rokov som sa pri kontrole stretol v prevažnej väčšine so slušnými rybármi. Avšak stretol som sa aj s aroganciou rybára, ktorú riešil starosta trestným oznámením.
Druhýkrát som sa stretol s aroganciou minulý týždeň. Po slušnom upozornení rybára, že je v zákaze vjazdu a porušuje aj VZN č.1/2017 o Obecnom chránenom území začal na mňa oplzlo, vulgárne vykrikovať. Krupinská ŠPZ – povedal som si: to bude niekto cudzí. Bol som prekvapený, keď som zistil, že ten vulgárny rybár je domáci a býva v Dolnej Strede na bytovkách. Na taký primitivizmus nie som zvyknutý a ani si nikdy nezvyknem.
„Ako poslanec som sľúbil, že budem obhajovať záujmy obce. K tomu patrí aj kontrola dodržiavania VZN o Obecnom chránenom území. Podľa svojho svedomia som to robil a budem tak robiť aj naďalej.“
Ako vyzeralo okolie Váhu v roku 2007 si môžete pozrieť na priložených fotografiách. Ako vyzerá dnes po našom 10-ročnom úsilí, uvidíte na peknej jesennej prechádzke.

Galéria (19)

                                     

Diskusia (0)

Tento web využíva cookies, jeho používaním vyjadrujete súhlas. Viac informácií Rozumiem